Top07
Top06
Top05
Top04
Top03
Top02
Top01

Den vlašimské hvězdárnyZobrazit a tisknout plakát

,

Reportáž z akce

Vlašimská hvězdárna zahájila návštěvnickou sezonu v květnu 2016 speciální přednáškou „Meteory a jejich pozorování – meteority a jejich hledání“

 

Vlašimští amatérští astronomové uspořádali v pátek 20. května 2016 u příležitosti Dne vlašimské hvězdárny, kterým připomínají 55. výročí otevření hvězdárny pro veřejnost v roce 1961 a znovuotevření v roce 1996, odpolední pozorování Slunce, přednášku astrofyzika dr. Lukáše Shrbeného, prohlídku hvězdárny a pozorování noční oblohy.

Lukáš Shrbený z ondřejovské hvězdárny seznámil posluchače se základním názvoslovím v oblasti fyziky meteorů a jejich pozorování. Ukázal zdroje meziplanetárních částic dopadajících na Zemi a vysvětlí vznik a vývoj meteorických rojů. Stručně představil i charakteristiky meziplanetární hmoty, které dokáží vědci určit z fotografického pozorování bez nutnosti nálezu meteoritu. Popsal dělení a vzhled meteoritů a představil možnosti jejich hledání a jejich význam pro vědecký výzkum.

 

Počasí přálo i pozorování a proto se uskutečnil celý naplánovaný program:

  • 17:00 hodin - pozorování sluneční aktivity dalekohledem v hladině H-alfa

  • 18:00 hodin - speciální přednáška

    „Meteory a jejich pozorování – meteority a jejich hledání“

    Dr. Lukáš Shrbený, vědecký pracovník Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově

  • 19:15 hodin - soutěž o ceny

  • 20:00 hodin - prohlídka hvězdárny

  • 21:00 hodin - pozorování noční oblohy dalekohledy i pouhým okem s výkladem demonstrátorů

 

O přednášejícím

Dr. Lukáš Shrbený vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze (doktorské studium). 2 roky pracoval v Imperial College v Londýně na mezinárodním projektu Pouštní bolidové sítě, (UK, ČR a Austrálie). V rámci tohoto projektu se podílel na nálezu meteoritů Bunburra Rockhole a Mason Gully. Po návratu do ČR pokračoval v Astronomickém ústavu AV ČR na hvězdárně v Ondřejově ve vědecké práci v oddělení Meziplanetární hmoty ve skupině Fyziky meteorů. Zabývá se především popisem fyzikálních vlastností bolidů meteorických rojů a jejich světelných křivek. S kolegy se podílel na nálezu meteoritů Benešov a Žďár nad Sázavou a na popisu pádu meteoritů Čeljabinsk. Provozuje vlastní digitální kameru, která zachytává spektra jasných meteorů a poskytuje tak doplňkové informace o jejich chemickém složení.

Je ženatý, má dvě děti, ve volném čase se navíc věnuje horské turistice, přírodě (noční i denní obloha - hlavně halové jevy) a sportu (fotbal, florbal, cyklistika, plavání).

 

Tato akce byla realizována s finančním přispěním Středočeského kraje.

14212631_1231102510265819_3928529891987319646_n.jpg lukáš shrbený.jpg bolid.jpg
Místo konání: Vlašimská astronomická společnost o.p.s. - hvězdárna
Blanická 1095, Bohuslava Martinů 1341
Vlašim
25801

Pořadatel

Vlašimská astronomická společnost o.p.s. - hvězdárna
Blanická 1095, Bohuslava Martinů 1341
Vlašim
25801
WWW: http://www.vas.cz
Nadcházející akce Proběhlé akce

Termíny konání

 
Datum konáníHodina začátkuPoznámka
20.5.   17:00

Otevírací doba

Pravidelná pozorování s výkladem pro veřejnost se konají na vlašimské hvězdárně každý pátek od začátku dubna do konce září. V měsících dubnu a září je začátek pozorování ve 20 hodin, v měsících květen až srpen je začátek pozorování ve 21 hodin. Prosíme návštěvníky o dochvilnost, pozdním příchodem ochuzujete sami sebe o část pozorování.

Mimo tuto pravidelnou otvírací dobu je možno domluvit si návštěvu hvězdárny telefonicky.

vytvořilo Anawe