Top07
Top06
Top05
Top04
Top03
Top02
Top01

Slavnostní otevření revitalizovaného vápencového lomu JinošovZobrazit a tisknout plakát

,
Místo konání: Jinošovský lom
Jinošovský lom
Vlašim
25801

Srdečně Vás zveme na slavnostní otevření revitalizovaného vápencového lomu Jinošov.

 

V současné době vrcholí projekt Obnova biotupů v Jinošovském lomu. Při této akci dochází k navrácení lokality do původního stavu, který zde byl po ukončení těžby a kdy tato lokalita byla velmi významnou pro řadu obojživelníků a plazů. Projekt bude brzy dokončen.

V Jinošovském lomu již bylo strženo dno, vyřezány nálety dřevin, odstraněny skládky odpadů a vyhloubeny tůně, které poskytnou vhodné podmínky pro život obojživelníků vyskytující se v této lokalitě, především jde o ohrožené kuňky obecné, čolka horského.

 

Slavnostní otevření proběhne 20.června 2016 od 16 hodin.

 

Jinošovský lom – významná geologická lokalita
V lese Jinošov jižně od Vlašimi se nachází dva vápencové lomy („Velký“ a „Malý“ vápencový lom) v nichž byla těžba ukončena v r. 1963. Jinošovské ložisko je tvořeno dvěma čočkami krystalického vápence, které obklopují pararuly moldanubika. V lomech lze najít vzácné minerály vzniklé při kontaktu vápence s křemennými žilami. Jedná se především o vesuvian (až několik cm velké, hnědě zbarvené stébelnaté agregáty nebo sloupcové krystaly pokryté povlakem grafitu). Dále se zde vyskytují minerály wollastonit, diopsid, grossular, fluorit a další. Samozřejmě v lomových stěnách jsou přítomné kalcitové žíly. V obou lomech můžeme pozorovat i krasové jevy. Jedná se především o různé prohlubně a dutiny vzniklé erozní činností vody. Větší jeskyně s krápníkovou výzdobou podlehly v minulosti těžbě.
 
Jak se k lomu dostaneme:
K opuštěným lomům je nejlepší přístup z Jinošovského údolí (po lesní cestě nedaleko červené turistické značky), nebo po cyklotrase „Vlašimské aleje“ (49°40'50.566'' N  14°54'6.415''E)

DSC_1247.JPG

Pořadatel

Termíny konání

 
Datum konáníHodina začátkuPoznámka
20.6.   16:00
vytvořilo Anawe