Top07
Top06
Top05
Top04
Top03
Top02
Top01

Pochod po stopách bitvy u JankovaZobrazit a tisknout plakát

,
Místo konání: obec Jankov
Jankov náměstí
Jankov
257 03

Zveme všechny zájemce o historii, turisty i cykloturisty na jubilejní 15. ročník pochodu Po stopách bitvy u Jankova, který proběhne v sobotu 6. června 2015Akce bude doprovázena bohatým programem. Na výběr nabízíme 3 trasy - dvě pěší a jednu cyklistickou.

 

 

V letošním ročníku si můžete vybrat ze tří tras, které můžete absolvovat pěšky nebo na kole. Všechny vás zavedou na zajímavá místa v okolí Jankova spojená s nejvýznamnější bitvou závěru třicetileté války. Cestou vás čeká několik zastavení, kde dostanete kontrolní razítko do své startovní listiny. Nejkratší desetikilometrová trasa je určena pro ty, kteří přišli na pochod poprvé. Na ní se nejlépe seznámí s bezprostředním okolím Jankova.

 

Start: 6. června 2015 v 8.00 - 9.00 hod. Jankov – náměstí (škola)

Startovné: dobrovolné 

 

 

Infprmace o pěší 10 km trase naleznete ZDE

Informace o pěší 15 km trase naleznete ZDE

Informace o cykystické 37 km trase naleznete ZDE

 

Bitva u Jankova 6. března 1645

Bitva u Jankova byla jedna z neujkrvavějších bitev třicetileté války. Císařská armáda vedená Hatzfeldem zde byla na hlavu poražena švédským vojevůdcem Lennartem Torstenssonem. Švédové v ranních hodinách obešli císařské a postavili se proti jejich levému křídlu na výšině nad Vlčkovicemi. Na tento přesun zareagoval o vlastní vůli velitel levého křídla císařských Johann Götz a zaútočil na Švédy. Útok vedl přes pás rybníků a hustým lesem úžlabinou do kopce přímo proti švédskému dělostřelectvu. Švédská palba tento útok zcela zastavila a zdecimovaným šikům císařských nepomohla ani pomoc císařské jízdy. Švédská jízda a pěchota všechny zahnala až ke Skrýšovu. Tato část bitvy trvala asi do jedné hodiny odpoledne a zahynul v ní i velitel Johann Götz. Vrchnímu veliteli Hatzfeldovi se podařilo své vojsko zastavit a znovu sešikovat, ale i teď se projevila nedisciplinovanost jeho vojáků. Část vojska samovolně zaútočila na švédské pozice nad Jankovem a rozpoutala se další bitva. Hatzfeld pod vlivem okolností zavelel i zbytku vojska do útoku na Švédy. V jeden okamžik se zdálo, že vítězství připadne císařským. Bohužel neukázněnost vojáků však i zde způsobila zvrat ve prospěch švédských vojsk. Císařská jízda se obchvatem dostala ke švédským zásobovacím vozům v týlu nepřítele a začala rabovat. Toto odlehčení náporu Švédům stačilo k přivolání posil a otočení děl proti útočníkům za zády. Za krátký čas stála proti Švédům již jen osamocená pěchota vrchního velitele Hatzfelda. Ta se nemohla udržet, a tak i ona se dala na útěk. Okolo čtvrté odpolední byl maršál Hatzfeld zajat a někde u Habrovky odevzdal svůj kord vítězi. Pokud vás zajímají podrobnosti o bitvě u Jankova, mapky a plánky manévrů obou vojsk, stejně jako detaily o tehdejším způsobu vedení boje, najdete vše ve výstavní síni v budově školy (proti kostelu).

Jankov.jpg

Pořadatel

obec Jankov

Termíny konání

 
Datum konáníHodina začátkuPoznámka
6.6.   8:00
vytvořilo Anawe